Veteriner Hekim Mevlüt ÇELİK

Bizim amacımız, kaliteli ürünleri ekonomik şartlarda ve istikrarlı bir şekilde hedef kitleye sunarak, alın teri ve gayretlerin değerini yükseltmektir.

Veteriner Hekim Mevlüt ÇELİK


Adı Soyadı: Mevlüt ÇELİK

Doğum Tarihi: 09.09.1954 – ∞

Eğitim: Yüksek Lisans Veteriner Hekim - Patoloji Doktorantı

Evli ve 3 çocuk babası ve İngilizce bilir. 09/09/1954 yılında Afyonkarahisar Bolvadin ilçesinde dünyaya geldi.Mütevazi bir ailede Marangoz bir babanın 5 evladından birisi olan Mevlüt Çelik ilk ve orta öğrenimini Memleketi olan Bolvadin’de tamamladı.

Lise ve Üniversite hayatı boyunca erken yaşlarında Allah C.C. rızasını mihenk alarak Vatan sevgisi imandandır düsturunca bir çok sivil toplum örgütünde gönüllü olarak birçok görev almıştır. Bu anlamda siyasi parti gözetmeksizin Vatam Sevgisinin ana mastar olduğu her kurum ve kuruluşta hayatının her döneminde bir takım mesuliyetler alarak memleket sevdasını ilmek ilmek hayatına ve yetişen nesillere işlemeyi kendine ana vazife saymıştır.

Lise öğrenimini üstün başarıyla tamamlayıp 1972 senesinde ANKARA ÜNİVERSİTESİ Veteriner Fakültesinde öğrenimine başlamıştır. Ülkemizin bu yıllarda içinde bulunduğu sıkıntılı dönemlerde Vatan adına girilen mücadeleler de gelecek endişesi taşımadan sadece Allah rızasını gözeterek hem eğitim-öğrenimini başarıyla tamamlamış aynı zamanda da genç yaşına rağmen mensubu bulunduğu sivil toplum örgütlerinde üst düzey yöneticilik yapma başarısını göstermiştir.

Mesleki Deneyimi: 1978 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Sırasıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde Van-Erciş Altındere Harasında, Afyonkarahisar- Sincanlı İlçesinde Veteriner Hekim olarak çalıştı,  İzmir Foça’da askerlik görevini yaptı. Daha sonra 6 yıl Kütahya –Altıntaş ilçesinde Veteriner Hekim olarak görev yaptı. 1988-1989 yıllarında A.B.D de Süt sığırlarının beslenmesi ve epidemiyoloji konularında eğitim aldı. 1991 yılında İngiltere Reading Üniversitesinde Epidemiyoloji hayvan hastalıklarının izlenmesi ve eradikasyonu konularında eğitim aldı. 7 yıl Pendik veteriner kontrol ve Araştırma Enstitüsünde araştırmacı ve yönetici olarak ve 1995-1996 yılları arasında Konya Hayvancılık Merkez araştırma Enstitüsünde yönetici olarak görev  yaptı ve 1996 yılı haziran ayında bakanlıktaki görevinden istifa ederek veteriner özel sektörde çalışmaya başladı. Patoloji ve Epidemiyoloji konularında araştırmaları ve yayınları bulunmaktadır.

Özel sektörde İstanbul Ecza Deposu ve ALKE İlaç firmalarında üst yönetici olarak çalıştı. Güler Hipermarketler zincirinde genel müdür olarak görev yaptı. Bebeholland Çocuk Maması firmasında genel müdür ve ortak olarak çalıştı.

Ülke hayvancılığımızın gelişmesinde “koruyucu hekimliğin “ önemine binaen 2003 yılında Çelik Çesa Grubun kuruluşunu yaptı.

İşletmelerde verimliliğin arttırılması konusunda;

  • Koruyucu aşılama ve programları
  • Hijyen (Personel, sağım , ortam )
  • Islah (Genetik ilerleme)
  • Doğru bakım beslenme
  • Sürü Sağlığı ve yönetimi

Alanlarında yurt dışından ve yurt içinden birçok partner şirketlerle ortak çalışmalar sürdürerek ülke hayvancılığının istifadesine sunmaya gayret gösterdi. 2010 yılında beri de ABD ve Avrupa’dan ülkemizde üretimin,  genetiğin geliştirilmesi amacıyla Damızlık düve ve besi danası ithalatlarında uluslararası firmaların distribütörü olarak hizmet yürüterek bilinçli ıslah hususunda da ülkemize fayda sağlamaya gayret gösterdi. Toplam 38 yıllık mesleki tecrübe ve çalışma ile ülkemiz hayvancılığına ciddi katkılarda bulunmuştur. Türkiye sevdalısı olarak kaliteli ürünler sunarak hayvancılıkta genetiğin geliştirilmesi, sağlıklı beslenme ve doğru yetiştiricilik konularında memlekete hizmet etmeyi şiar edindi.

07/12/2015 sabah saatlerinde geçirdiği ani rahatsızlık sonucu Hakka yürümüştür.

Allah (C.C.) rahmet eylesin, Mekanı Cennet olsun.

Amin.